Казусът с кариерата до Негушево и Осоица ще стимулира промени в законодателството
Едночасово предаване по повод концесията за добив на камъни между Негушено и Осоица посвети програма „Хоризонт“ на БНР на 17 ноември.
В дискусията бяха включени представители на Инициативния комитет проф. Ваньо Митев, ректор на Медицинска академия Здравка Йорданова , олимпийски шампион на България от Мюнхенската олимпиада, кметът на община Горна Малина Емил Найденов, екологът от „Зелени Балкани“ Андрей Иванов и представител на дирекция „Концесии“ в МРРБ Милен Топалов.
В предаването се повдигна въпросът не само за отнемане на разрешителното на „ИН Мат Инженеринг“ заради извършените закононарушения при проучването, но и за нуждата от промяна в законодателството. Досега не е било отчитано по никакъв начин отражението, което дават концесиите за подземни богатства върху развитието на регионите и средата на живот на местните хора .
В предаването по „Хоризонт“ кметът Емил Найденов обърна внимание, че акцент в европейската политика е развитието на регионите. Че нейна цел е децата, родени в определен регион да растат и да намират реализация и добри условия на живот и труд близо до родната си място. Нещо, което не се взема предвид в българското законодателство и действията на институциите.
Разрешения за проучване и добив се раздават от три различни министерства, а липсата на единен органи и политика е очевидно в интерес на частните предприемачи, а не на държавата. Такива са и редица текстове в закона, който дори позволява да се отчужди частна и общинска земя по искане на концесионера.
Като резултат от предаването: очакваме Дирекция „Концесии“ на МРРБ тази седмица да изпълни обещанието си и да уведоми МОСВ за извършените нарушения на закона от фирмата на „ИН Мат Инженеринг“, а стартиралата процедура по ОВОС да бъде прекратена.